Тел. (03737) 3-12-91, пн-пт 8:30–17:30
Ел.пошта: rada@zmr.gov.ua
Адреса: Чернівецька обл., Чернівецький р-н,
м. Заставна, вул. Самоврядування, 9

Здоров’я населення: сучасні підходи, виклики, рішення

20250618 14300518 червня у Заставнівській міській раді відбулася зустріч з представниками ДУ «Чернівецький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». Під час спілкування фахівці Центру порушили важливі теми, що стосуються збереження та зміцнення здоров’я населення, поділилися професійними напрацюваннями, надали практичні поради та відповіли на запитання.

У заході взяли участь:

  • Ольга Прижбило — заступниця генерального директора Центру;

  • Альона Дубінська —завідувачка відділу організації лабораторної роботи, системи управління якістю та метрологічного забезпечення;

  • Оксана Кацімон — завідувачка відділу імунопрофілактики;

  • Володимир Дойна — керівник Кіцманського відділу Чернівецької районної філії.

У центрі уваги були ключові напрями, які сьогодні формують основу громадського здоров’я: створення безпечного освітнього середовища, охоплення населення профілактичними щепленнями, покращення санітарно-побутових умов проживання, а також важливість міжсекторальної взаємодії між медичною сферою, освітніми закладами, органами місцевого самоврядування та громадськістю.

Подібні зустрічі дозволяють не лише обговорити актуальні виклики, а й напрацювати ефективні механізми співпраці, що сприятимуть покращенню якості життя мешканців громади.

Щиро дякуємо фахівцям Центру за конструктивний діалог, підтримку та готовність до подальшої взаємодії у сфері охорони здоров’я.

Детальніше ...

Пам'ятайте про правець, займайтесь улюбленими справами безпечно

Фото для посту про правець 1Правець - це гостре інфекційне захворювання, що передається при контакті зі спорами бактерій Clostridiumtetani, які живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Правець може виникнути після будь-яких травм, при яких пошкоджуються шкіра  та слизові оболонки, оскільки у рану можуть потрапити спори збудника.

Правцем можна інфікуватись:

  • при потраплянні бруду у рану або поріз;
  • внаслідок укусів тварин;
  • внаслідок травмування гострими предметами, уламками деревини.

Від людини до людини правець не передається.

Обробка рани антисептиками не може знешкодити бактерії.

Єдиний спосіб запобігти правцю - вакцинація.

Відповідно до Національного календаря щеплень, діти отримують щеплення в:

- 2, 4, 6, 18 місяців;

- 6 років, 16 років;

-дорослі - кожні 10 років.

Якщо ви пропустили чергове щеплення або взагалі не щеплені –зверніться до сімейного лікаря, щоб отримати захист від праця.

Наразі всі пункти щеплень забезпечені вакциною АДП-М.

Детальніше ...

МИКОЛІ ДУПЕШКУ ПРИСВОЄНО ЗВАННЯ ГЕРОЙ УКРАЇНИ (посмертно)

Дупешко небо 113 червня Указом Президента України Володимира Зеленського почесне звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка» було присвоєно нашому землякові — підполковнику Збройних Сил України Миколі Івановичу Дупешку (посмертно).
 
Це найвища державна нагорода, якою відзначаються громадяни за виняткові заслуги перед Україною. Микола Дупешко удостоєний цього звання за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, самовіддане служіння Українському народові.
 
Заставнівська громада щиро пишається своїм Героєм. Його подвиг — це приклад відваги, сили духу та справжнього патріотизму для нинішнього й прийдешніх поколінь.
 
Микола Дупешко народився 19 липня 1995 року в селі Малий Кучурів. У 2013 році, ще зовсім юним, підписав контракт із Збройними Силами України. Закінчив Національну академію Сухопутних військ. Проходив службу у 80-й окремій десантно-штурмовій бригаді. Захищав рідну землю на найгарячіших напрямках: у 2014-му Луганський аеропорт, згодом Донеччина, Херсонщина. Під час повномасштабної війни був начальником розвідки 25-ї повітряно-десантної бригади. Загинув 12 грудня 2024 року, виконуючи бойове завдання поблизу міста Покровськ на Донеччині.
Слава Героям України!
Слава Україні!
 
 
fee3f011e08f68678273354071c2b06c
Детальніше ...

Зустріч з експертами DECIDE: ключові аспекти реформи старшої школи

decidee 1    У Заставнівській громаді відбулася зустріч з експертами Швейцарсько-українського проєкту DECIDE, присвячена впровадженню реформи профільної середньої освіти.
    У заході взяли участь міський голова Василь Радиш, депутати міської ради, педагогічна спільнота, а також директорка Департаменту освіти і науки Чернівецької ОДА Оксана Сакрієр.
    Під час зустрічі обговорили ключові аспекти реформи, можливості та виклики для нашої громади.
394    Основні зміни, які передбачає реформа:
• Учні зможуть обирати профіль навчання, предмети та курси для поглибленого вивчення, що допоможе їм краще підготуватися до майбутньої професії.
• Відхід від формального підходу – різноманіття профілів дає можливість обирати напрям, який дійсно цікавий.
• Відокремлення старшої школи від початкової та базової, створення академічних ліцеїв із широкими можливостями для навчання.
• Оновлення матеріальної бази, підвищення кваліфікації вчителів, розробка сучасних навчальних програм, запровадження проєктного навчання – усе це сприятиме тому, щоб освіта давала реальні навички для життя у світі, що стрімко змінюється.
    До учасників заходу звернулася Оксана Сакрієр. Вона акцентувала увагу на необхідності вже зараз ухвалювати стратегічні рішення щодо старшої школи та запевнила в підтримці з боку обласної влади.
    У форматі відкритого діалогу учасники ставили запитання, ділилися досвідом і отримали фахові консультації.
   Ця зустріч стала ще одним кроком до глибшого розуміння того, як змінюється освіта і які рішення необхідно ухвалювати громаді вже сьогодні.
Детальніше ...

Родини загиблих військовослужбовців мають право на пільги зі сплати земельного податку

1 1 q8v0vj3xxmngfvm5xudy65ezytvuj24xju0maj3hk0Відповідно до статті 281 Податкового кодексу України, пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб надаються ветеранам війни та особам, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Згідно зі статтею 15 цього Закону, пільги щодо сплати податків, зборів, мита та інших обов’язкових платежів до бюджету поширюються і на членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України. Відповідно до статті 10 Закону, до таких осіб належать:

  • батьки;

  • один із подружжя, який не одружився вдруге;

  • діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

  • діти, які мають сім’ї, але стали особами з інвалідністю до досягнення повноліття;

  • діти, обоє з батьків яких загинули або зникли безвісти;

  • утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.

Згідно з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302, таким особам видається посвідчення з написом «Посвідчення члена сім’ї загиблого», яке оформлюється органами соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Просимо надати копії відповідних посвідчень до Заставнівської міської ради для підтвердження права на пільгу.

За додатковою інформацією звертайтесь до відділу земельного устрою та містобудування Заставнівської міської ради
(м. Заставна, вул. Самоврядування, 9, І поверх, кабінет № 4).

Детальніше ...

Звільнено з полону нашого земляка — Михайла Турецького

IMG 20250611 121034 770 110 червня 2025 року Україна провела черговий обмін військовополоненими. Серед звільнених — наш земляк, житель міста Заставна, Михайло Турецький, військовослужбовець 424-го окремого стрілецького батальйону 42-ї окремої механізованої бригади.

492405292 1394465394896375 77199Михайло був призваний на військову службу у січні 2023 року. Під час виконання бойового завдання поблизу міста Кремінна Луганської області, 20 липня 2023 року, зв’язок із ним обірвався. Відтоді його вважали зниклим безвісти. Лише у березні 2024 року Міжнародний Комітет Червоного Хреста поінформував родину про те, що він перебуває в полоні.

Майже два роки неволі, невідомості та важких очікувань — і нарешті надія стала дійсністю. Михайло звільнений з полону та невдовзі повернеться на рідну землю.

На нього з нетерпінням чекають його найрідніші — донька, син, мама та сестри. Чекає вся громада, яка від початку тримала віру в його повернення.
Його мужність, стійкість і вірність присязі — це приклад для кожного з нас.

Щиро дякуємо Михайлу за службу, за витримку в найтяжчих умовах і за те, що не зламався. Бажаємо швидкого відновлення, спокою та тепла родинного кола.

Ми віримо, що кожен український військовий, який ще перебуває в полоні, обов’язково повернеться додому. Україна бореться за кожного свого сина і дочку.

Слава Україні! Героям слава!

Детальніше ...

Відбулось спільне засідання постійних депутатських комісій

коміс 110 червня 2025 року у Заставнівській міській раді відбулося спільне засідання двох постійних депутатських комісій:

  • з питань соціально-економічного розвитку, бюджету, фінансів, цін, інвестицій, підприємництва та регуляторної політики (голова – Людмила Василівна Пацарнюк);

  • з питань регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища (голова – Василь Дмитрович Турецький).

Засідання провела Л.В. Пацарнюк. Участь у роботі комісій взяли міський голова Василь Радиш, депутати та керівники структурних підрозділів ради, сеціалісти профільних відділів.

Під час засідання депутати розглянули:

  • Пропозиції Державної регуляторної служби України до проєкту рішення «Про встановлення ставок та пільг із сплати місцевих податків і зборів»;

  • Технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) з метою безоплатної передачі їх у власність громадянам для індивідуального житлового будівництва;

  • Заяви учасників бойових дій та матері загиблого захисника України щодо надання дозволів на виділення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства.

Усі питання, винесені на розгляд, були детально обговорені членами комісій з урахуванням чинного законодавства, потреб громади та соціальної справедливості. За підсумками засідання напрацьовано відповідні рекомендації для подальшого ухвалення рішень на черговій сесії міської ради.

Переглянути відео засідання можна за посиланням: https://youtu.be/PH9xnCKtGPg?si=T_-G7OkPANZFyIYw

 

Детальніше ...

ОБЕРЕЖНО ШАХРАЙ! Працівники Заставнівської прокуратури застерігають, що потрібно бути обережним

2732Звернення громадян про заволодіння коштами шляхом обману та зловживання довірою (шахрайство) продовжують надходити у відділення поліції. Прокурорами здійснюється процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях даної категорії.

Найчастішими шахрайськими схемами є телефонні дзвінки, операції з банківськими картками та обман людей внаслідок купівлі-продажу товарів через мережу «Інтернет».

Незважаючи на неодноразові попередження та нагадування з боку правоохоронних органів, наші громадяни продовжують потрапляти на «гачок» шахраїв, які, зловживаючи довірою або обманом, видурюють в них грошові кошти. З кожним днем зловмисники видумують все нові й нові види шахрайств.

Так, з початку року 16 жителів Заставнівщини стали жертвами шахраїв на загальну суму понад 1 мільйон 200 тисяч гривень.

Щоб запобігти потраплянню на вудочку потенційних шахраїв, не здійснюйте попередню оплату товару, не відправляйте, не переказуйте і не віддавайте гроші, поки не отримаєте і не перевірите товар на місці отримання, зустрічайтесь з продавцем особисто, в людних і знайомих місцях, де ви будете почуватися комфортно. Якщо ж продавець з іншого міста, користуйтесь післяплатою — в цьому випадку товар можна перевірити одразу ж при отриманні і оплатити його тільки якщо він вас влаштовує, якщо товар (часто це електроніка, ґаджети, сезонні товари) пропонується за дуже привабливою ціною, перегляньте ціни на аналогічний товар в інших продавців або в інших магазинах.

Якщо ви отримали інформацію про проблеми з банківським рахунком – звертайтеся безпосередньо до відділення фінансової установи або телефонуйте за номером служби підтримки, зазначеному на звороті картки чи офіційному сайті банку, ніколи не виконуйте вказівок незнайомих осіб, які пов’язані з переведенням коштів, довіряйте інформації про соціальні виплати тільки з офіційних сайтів установ і організацій, не переходьте за сумнівними посиланнями та в жодному випадку не вводьте конфіденційну інформацію, що стосується ваших банківських рахунків.

Також, якщо ви отримали повідомлення від знайомих із проханням терміново позичити гроші, не поспішайте надсилати кошти. Пам’ятайте: такі повідомлення досить часто відправляють зловмисники, які незаконно користуються чужим обліковим записом.

Завжди пам’ятайте, лише Ваша пильність та здоровий глузд убезпечить Вас від шахрайських дій зловмисників!

 

Заставнівський відділ

Чернівецької окружної прокуратури

Детальніше ...

Контроль, безпека, відповідальність: важливість ідентифікації тварин

33333 1200x350 c defaultЧернівецька філія ДП «Агентство з ідентифікації та реєстрації тварин» інформує:
Ідентифікація та реєстрація тварин є важливою складовою державної політики, яка спрямована на гармонізацію українського законодавства з нормами Європейського Союзу. Ці процеси впроваджуються на державному рівні у сфері тваринництва та є обов’язковими для всіх господарств, незалежно від форми власності.

Згідно із Законом України «Про ідентифікацію та реєстрацію тварин», обов’язковій ідентифікації підлягають усі сільськогосподарські тварини, які утримуються у господарствах власників, зокрема велика рогата худоба, свині, коні, вівці та кози. Дія цього Закону поширюється як на юридичних, так і на фізичних осіб, які займаються розведенням, утриманням, продажем, забоєм, утилізацією тварин, надають послуги штучного осіменіння або організовують виставки. Закон забезпечує основу для впровадження на державному рівні системи постійного контролю за здоров’ям тварин і ветеринарно-санітарним станом усіх господарств країни.

Ідентифікація та реєстрація сільськогосподарських тварин є дієвим інструментом для виявлення, локалізації, контролю та ліквідації захворювань тварин в Україні, а також запобігання обігу хворих або потенційно інфікованих тварин.

Проходження процедури ідентифікації та реєстрації дає власнику право на реалізацію молока та м’яса тварин. Основна мета ідентифікації – забезпечення постійного моніторингу переміщення тварин і простежуваності походження продукції тваринництва на всіх етапах її обігу – від ферми до споживача.

Щоб провести ідентифікацію та реєстрацію тварин у господарстві юридичної особи, власник або утримувач тварин має звернутися до відповідної обласної філії ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» для отримання роз’яснень, необхідних матеріалів та засобів ідентифікації.

У випадку господарства фізичної особи, власник тварин повинен звернутися до державної установи ветеринарної медицини за місцем проживання або до обласної філії ДП «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин».

Обов’язковій ідентифікації підлягають:

  • велика рогата худоба, вівці, кози – протягом 7 днів з моменту народження;
  • товарні свині - до моменту переміщення (забою, продажу);
  • лошата – не пізніше 1 року після народження.

Процес ідентифікації і реєстрації тварин включає в себе:

  • прикріплення вушних бирок з нанесеним на них ідентифікаційним номером, для коней – проведення графічного та письмового опису відмітин і прикмет із присвоєнням ідентифікаційного номера;
  • заповнення реєстраційного документа;
  • проведення реєстрації тварин в Єдиному державному реєстрі тварин;
  • оформлення та видача ідентифікаційного документа на тварину.

Усі тварини, що утримуються у господарстві, повинні бути ідентифіковані за допомогою двох бирок єдиного зразка. Бирка – це вушний знак встановленого зразка з нанесеним ідентифікаційним номером, що є знаком індивідуального обліку та використовується виключно для ідентифікації визначеного виду тварин.

Згідно зі статтею 5 Закону юридичні та фізичні особи, що розводять та утримують тварин, зобов’язані:

  • подавати для реєстрації дані про ідентифікованих тварин (переміщення, забій, утилізацію, загибель, падіж тварин), ідентифікувати усіх тварин у господарстві;
  • вести облік усіх тварин у господарстві, в тому числі щодо їх народження, ідентифікаційних номерів, усіх переміщень тварин між господарствами, а також про забій, утилізацію та падіж тварин;
  • зберігати відомості про тварину протягом трьох років після її смерті (забій, падіж, утилізація) або переміщення її з господарства;
  • здійснювати переміщення тварин з ідентифікаційними документами;
  • подавати дані до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ветеринарної медицини, про усі переміщення тварин, надходження нових тварин у господарство, а також забій, утилізацію, падіж тварин протягом 5 робочих днів з дати таких дій або подій;
  • проводити забій, утилізацію лише ідентифікованих та зареєстрованих тварин.

Наголошуємо на тому, що власник незареєстрованої тварини без ідентифікаційних документів не зможе реалізувати молоко та м’ясо, не зможе отримати ветеринарний дозвіл на переміщення тварин на забій, продаж, участь у виставці тощо. До того ж за порушення вимог законодавства з ідентифікації та реєстрації тварин статтею 107-2 Кодексу України про Адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу на громадян від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на фізичних осіб - підприємців - від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Наголошуємо на важливості своєчасної ідентифікації та реєстрації великої рогатої худоби, свиней, овець, кіз і коней для всіх їхніх власників.

З додатковими матеріалами можна ознайомитися на офіційному сайті Державного підприємства «Агентство з ідентифікації і реєстрації тварин» (ДП АІРТ), за посиланням: https://www.agro-id.gov.ua. та отримати інформацію за телефоном Чернівецькоїфілії ДП АІРТ +380 67 234 46 60.

Детальніше ...

Круглий стіл «Пробація в Україні: розвиток та виклики сучасності»

1 12025 рік став ювілейним для пробації та осередку освіти, науки, культури Буковинського краю і всього західного регіону України, а саме Чернівецького національного унівеситету імені Юрія Федьковича.

Так, 9 травня 2025 року спільно кафедрою кримінального права юридичного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та філією Державної установи «Центру пробації» у Чернівецькій області відбувся круглий стіл «Пробація в Україні: розвиток та виклики сучасності», присвячений до 150-річчя заснування Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, 34 річниці відновлення юридичного факультету та 10 річниці прийняття Закону України «Про пробацію».

Протягом 10 років пробація в Україні пройшла шлях від пілотних проєктів до дієвої державної служби, що забезпечує підтримку до змін у поведінці правопорушників і зміцнює громадську безпеку.

З вітальним словом до учасників круглого столу виступили начальник філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області – Кувіла Руслан Миколайович, заступник декана юридичного факультету з наукової роботи та міжнародних зв’язків, кандидат юридичних наук, доцент кафедри публічного права – Крайній Павло Іванович, завідувачка кафедри кримінального права, докторка юридичних наук – Жаровська Галина Петрівна.

2 2Із доповідями виступили: провідний фахівець філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області – Друцул Ольга Іванівна, провідний фахівець філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області – Николайко Вікторія Андріївна, провідний фахівець (з документального забезпечення філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області – Михайлюк Олена Василівна, начальник Чернівецького районного сектору №3 філії Державної установи «Центр пробації» у Чернівецькій області – Шкоропада Олександр Васильович, волонтер пробації – Григорчук Віктор Михайлович.

Важливим є партнерство органу пробації із різними установами та організаціями, які спрямовані на підвищення ефективності пробації та формування довіри суспільства до неї як інституції, що сприяє безпеці в громадах. До участі у роботі Круглого столу були запрошені представники судової гілки влади – голова Новодністровського суду Чернівецького суду Луців Олександра Володимирівна, прокуратури – прокурор Чернівецької обласної прокуратури Дудковський Адріан Юрійович, національної поліції – начальник сектору ювенальної превенції Чернівецького районного управління ГУНП в Чернівецькій області, капітан поліції – Єнакі Руслан Петрович, заступник начальника управління 3 1боротьби з наркозалежністю ГУНП в Чернівецькій області – Ткаченко Валентин Олександрович, адвокати – Павчук Ігор Славійович, Галета Павло Олександрович, директорка Чернівецького обласного Центру зайнятості – Кожолянко Любов Мирославівна, представники Чернівецького відділу надання безоплатної правничої допомоги Південно-Західного управління надання безоплатної правничої допомоги Західного міжрегіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги – Гавринюк Інна Іванівна, Молдован Крістіна Василівна, Літвінчук Ангеліна Романівна.

Під час круголого столу було зосереджено увагу на змінах до законодавства, викликах, які долає система, основні досягнення служби за 10 років та подальші перспективи розвитку.

Філія ДУ «Центр пробації» у Чернівецькій області висловлює вдячність усім учасникам заходу та підкреслює важливість подальшої співпраці у сфері пробації.

Детальніше ...

«Довідник безбар’єрності» — твій гід з безбар’єрного спілкування

безбарєрністьБезбар’єрність — це коли ти можеш бути частиною суспільства, не підлаштовуючи себе під його уявлення про “норму”.

У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів» діє гід коректного спілкування «Довідник безбар’єрності», який містить правила комунікації та безбар’єрної мови. Він складається із десяти розділів:

  1. Складові безбар’єрності

У нашому суспільстві багато різних бар’єрів та обмежень, отже і безбар’єрності потребують різні сфери. У цьому розділі розповідається про основні поняття, які формують безбар’єрність в Україні — у громадському житті, освіті, бізнесі тощо.

  1. Правила мови

Безбар’єрна мова — це мова, в якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до певних людей чи груп. Це мова, яка не відчужує людей — навмисно або ненавмисно. Це мова, принцип якої можна сформувати однією фразою: поважати гідність іншої людини. У цьому розділі інформація про те, як все ж таки говорити і писати — принципи безбар’єрної мови.

  1. Словник

Цей розділ присвячений правильним та неправильним словам. З нього ви дізнаєтеся, як коректно говорити про ту чи іншу людину. Як правильно описувати ту чи іншу життєву ситуацію. Тут також розміщено багато негативних чи навіть образливих слів — вони зібрані у цьому розділі, щоб ви могли уникати їх в усіх інших випадках.

  1. Безбар’єрний календар

У цьому розділі зібрані важливі для нашого суспільства дати: визначні та пам’ятні дні. Цей календар створений для того, щоб розповісти, як саме можна відзначати деякі дати та коли привітання є недоречними.

  1. Етика взаємодії з різними людьми

У цьому розділі можна знайти відповіді на питання: Що робити і як себе поводити з різними людьми, окрім використання коректних слів? Як діяти, якщо тобі здається, що людина, яка користується кріслом колісним, потребує допомоги, наприклад, десь у громадському місці? Як поводитися з колегою, яка відчуває тривогу? Чи доцільно давати рекомендації батьками дитини з інвалідністю? Тощо.

  1. Ілюстрації

У цьому розділі зібрані зображення, які візуально передають та доповнюють зміст розділів «Довідника безбар’єрності».

  1. У воєнний час

У період повномасштабного вторгнення росії в Україну підтримка рідних та близьких є надзвичайно важливою. Розділ містить поради та відповіді на питання, які турбують українців в умовах війни.

  1. Взаємодія у періоди стресу

Цей розділ Довідника про те, як турбуватися про себе та тих, хто поруч, коли здається, що звичні орієнтири втрачено. Також тут є поради щодо етики взаємодії з різними людьми, бо коли ти у стані стресу, кожен жест, кожне слово, навіть тон голосу і постава впливають на відчуття людини.

  1. Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія

Майже у кожного з нас у найближчому колі знайомих є людина, яка боронить Україну від російської агресії або повернулася з війни. Наші Захисники і Захисниці раптово залишили звичайне життя цивільної людини та пішли на фронт після доволі короткотривалого навчання. А там — найстрашніша війна цього століття в найгірших її проявах. Суспільство має знати, як зустрічати їх удома, розуміти, як створити найбільш сприятливі умови, які допоможуть відновитися й розпочати цивільне життя.

  1. Безбар’єрні події

Тут ви зможете знайти інформацію та рекомендації щодо організації безбар’єрних онлайн та офлайн подій.

Детальніше із «Довідником безбар’єрності» можна ознайомитися за посиланням:https://bf.in.ua.

Детальніше ...

Інформаційна брошура "Яким може бути шахрайство та як йому протидіяти?"

broshuraКіберполіція України разом з Офісом Омбудсмана реалізують інформаційну кампанію, спрямовану на попередження шахрайства.
 
У межах цієї ініціативи розроблено тематичну брошуру "Яким може бути шахрайство та як йому протидіяти?". Вона створена, щоб допомогти рідним зниклих безвісти та полонених українців, а також журналістам і працівникам державних структур краще орієнтуватися в питаннях інформаційної безпеки.
 
У брошурі зібрано важливу інформацію про:
  • поширені схеми шахрайства щодо військових та їхніх сімей;
  • основні правила безпеки, щоб не стати жертвою обману;
  • фішингові атаки, дезінформацію та методи ворожої пропаганди;
  • перевірку інформації (фактчекінг) та дії у критичних ситуаціях.
Також у матеріалі подано чіткий алгоритм дій для родин, чиї близькі зникли безвісти або перебувають у полоні.
 
Ознайомитися з брошурою можна просто зараз:
 
Відскануй QR-код на зображенні або переходь за посиланням: https://www.ombudsman.gov.ua/storage/app/media/uploaded-files/yakim-mozhe-buti-shakhraistvo-veb.pdf
Додаток 1 1
Детальніше ...

У Чернівецькій області розпочало роботу представництво Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими

фото пост 1Відповідно до рішення Ради Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими від 15.04.2025 року, в Україні створено представництва (регіональні робочі групи) з метою виконання окремих завдань Штабу в кожному регіоні.

З 1 травня 2025 року свою діяльність розпочала регіональна робоча група Координаційного штабу в Чернівецькій області, яка функціонує на базі Центру захисту прав людини за адресою:
м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 60.

Керівником представництва призначено Ірину Юльянівну Ісопенко, представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Чернівецькій області. До складу робочої групи включено представників Збройних Сил України, Національної поліції, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, СБУ, а також працівників Секретаріату Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Основні завдання регіональної групи:

  • правова та інформаційна підтримка родин військовослужбовців, які перебувають у полоні, зникли безвісти або були позбавлені волі внаслідок збройної агресії рф;

  • проведення зустрічей із сім’ями оборонців України;

  • особистий прийом громадян з питань, що стосуються діяльності Координаційного штабу;

  • координація взаємодії з органами влади, військовими формуваннями, правоохоронними органами та громадськими об’єднаннями.

Особистий прийом громадян здійснюється щовівторка та щочетверга з 09:00 до 13:00.

Якщо ваша родина потребує підтримки у питаннях, що стосуються полону, зникнення безвісти чи порушення прав військовослужбовців — звертайтесь. Ви не одні.


Детальніше ...

До уваги мешканців громади, які залучені до громадських ініціатив та волонтерства

CentreUA Novact Research Website 2Центр спільних дій у співпраці з міжнародною організацією Novact (Іспанія) та за підтримки міста Барселони проводить загальноукраїнське дослідження громадських ініціатив.

Мета дослідження — зібрати інформацію про те, з якими викликами стикаються громадські ініціативи сьогодні, як вони взаємодіють одне з одним, із владою та з міжнародними партнерами, а також які ресурси їм потрібні для стабільної роботи й розвитку.

На основі зібраних даних планується:

  • розробити механізми підтримки громадських ініціатив в Україні;
  • створити базу ініціатив, щоб посилити зв’язки й обмін досвідом між ними;
  • провести навчання для 30 лідерів громадських ініціатив, яке буде спрямоване на посилення спроможності організацій, ефективну взаємодію з владою, участь у прийнятті рішень, відновлення громад та інше.

Окрему увагу дослідники приділяють історіям спротиву, взаємодопомоги та солідарності — щоб зберегти досвід громад у час війни, зробити його видимим і корисним для інших.

Запрошуємо представників громадських ініціатив нашої громади взяти участь у дослідженні.

Для того, щоб взяти участь у дослідженні, необхідно до 1 червня пройти коротке онлайн-опитування за посиланням: https://cutt.ly/grlgR7WA

Анкета допоможе зафіксувати діяльність вашої ініціативи, сформулювати запит на підтримку та увійти до відкритої бази ініціатив, яка згодом стане інструментом для налагодження співпраці між громадами, організаціями та донорами.

Залученість ініціатив із нашої громади — це можливість вплинути на формування майбутніх рішень, адаптованих до реального досвіду та потреб місцевого рівня.

Детальніше про дослідження — на сайті Центру спільних дій: https://centreua.org/analityka/efektyvna-polityka/czentr-spilnyh-dij-rozpochav-doslidzhennya-gromadskyh-inicziatyv-zaproshuyemo-do-uchasti/

Детальніше ...

Екозагроза – ваш онлайн-інструмент захисту довкілля! Скористайтеся Екозагрозою вже зараз!

екозагроза 1Кожен громадянин України, який став свідком фактів заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу внаслідок надзвичайних ситуацій, подій, збройної агресії російської федерації можеподати електронне звернення та долучитися до відновлення та збереження довкілля у застосунку ЕкоЗагроза.

Алгоритм дій подання звернення:

1.Увійти на вебресурс за посиланням https://ecozagroza.gov.ua/

2. У правому кутку верхньої горизонтальної навігаційної панелі знайти кнопку «Особистий кабінет» та підтвердити особу (пройти верифікацію).

3. В налаштуваннях «Особистого кабінету» внести свої персональні данні. Заявник проходить обов’язкову процедуру електронної ідентифікації та автентифікації згідно Закону України «Про звернення громадян». Анонімні звернення не розглядаються!

4.Повернутися до рубрики «Повідомити» на верхній горизонтальній навігаційній панелі.

5. Заповнити заявку. У ній вказати категорію екологічного впливу, додати локацію та фото, детально описати ситуацію, яка склалася.  

6. Відправити дані.

7.Інформація про розгляд звернення надходить в особистий кабінет.

Інспекція закликає: не залишайтесь байдужими!

Разом ми можемо зупинити екологічні порушення. Кожне ваше повідомлення – це крок до чистішого довкілля.

Детальніше ...

Національний спротив — захист, до якого може долучитися кожен

РУХОПОРУ    Відповідно до Закону України №1702-ІХ «Про основи національного спротиву», національний спротив — це комплекс заходів, які організовуються та здійснюються з метою сприяння обороні України шляхом максимально широкого залучення громадян до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету та територіальної цілісності держави, стримування й відсіч агресії, завдання противнику таких втрат, які змусили б його припинити збройну агресію проти України.
    Складовими національного спротиву є:
  • територіальна оборона,
  • рух опору,
  • підготовка громадян України до національного спротиву.
    Рух опору — це система воєнних, інформаційних і спеціальних заходів, організація, планування, підготовка й підтримка яких здійснюється з метою відновлення державного суверенітету і територіальної цілісності України під час відсічі збройної агресії.
    Підрозділи сил безпеки та сил оборони, які залучаються до заходів руху опору, створюють та використовують інформаційні й інформаційно-комунікаційні системи для організації та забезпечення виконання завдань у межах національного спротиву.
    Цивільно-військове співробітництво є важливим і дієвим елементом у досягненні мети національного спротиву.
   Закликаємо жителів громади скористатися офіційним посиланням на сайт Руху опору Сил спеціальних операцій Збройних Сил України та ознайомитися з його змістом. На сайті ви знайдете перевірену інформацію про цілі, структуру та завдання руху опору, а також корисні матеріали для підготовки до участі в національному спротиві: https://opir.org.ua
    Пам’ятаймо: сила — в єдності. Національний спротив — це наша спільна справа.
Детальніше ...

Збережи довкілля – не пали суху траву!

image 1Закликаємо долучитися до всеукраїнської природоохоронної акції «Збережи довкілля – не пали суху траву», ініційовану Всеукраїнською екологічною лігою.

Мета акції – привернути увагу до небезпеки спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків, а також популяризувати безпечні способи їх утилізації.

Під час спалювання рослинності у повітря потрапляють небезпечні речовини, що шкодять здоров’ю людей і довкіллю. Організатори акції закликають утримуватися від таких дій і пропонують альтернативні методи переробки рослинних решток.

Інформаційні матеріали розміщені у публічних місцях громади та в соціальних мережах. Також триває роз'яснювальна робота серед населення.

Щороку багато українців “традиційно” порушують закон, спалюючи опале листя, суху траву та рештки рослин. Більшість з них навіть не підозрюють, яку шкоду вони наносять довкіллю та своєму здоров’ю.

Вплив на здоров’я

Внаслідок спалювання листя в повітря виділяються важкі метали, канцерогени, бензопірен, чадний газ, діоксини та пил. Бензопірен може провокувати у людини онкологічні захворювання, а чадний газ блокує постачання кисню до тканин організму. Через це отруєння чадним газом викликає головний біль, запаморочення, пришвидшене серцебиття, ускладнене дихання. Під час згоряння тонни рослинних залишків у повітря вивільняється приблизно 9 кг мікрочастинок диму. Дихання таким повітрям тривалий час провокує у людини розвиток хронічних хвороб дихальної системи.

Вплив на природу

Від паління сухостою руйнується ґрунтовий покрив і вся його мікрофлора, знищуються насіння і коріння рослин. Після такого підпалу для відновлення ґрунту, життя рослин і комах потрібно 5-6 років.

А ще спалювання сухої трави та листя збільшує промерзання ґрунту у 2-4 рази.

Нерідко підпал сухої трави призводить до степових, лісових і торф’яних пожеж. Тому що таке вогнище є неконтрольоване і вогонь може швидко поширюватись. Під час пожежі руйнуються цілі екосистеми: згорають гнізда птахів та гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні ґрунту – зайці, їжаки, плазуни, земноводні.

Що робити з опалим листям та сухою травою?

Компостувати!

Листя, залишки рослинності та суху траву легко перетворити на корисний ресурс. Для компостування можна придбати спеціальний контейнер або зробити з дошок. Розташувати його в добре провітрюваному місці й подалі від сонячних променів. Інший спосіб — просто викопати яму та складати в неї листя та інші компоненти, помірно зволожуючи. Така яма має бути розташована на відстані не менше 30 метрів від джерела питної води.

Основним елементом компосту є трава, допоміжними — листя, коріння рослин, кора. Для прискорення процесу компостування подрібніть усі компоненти. Якщо періодично додавати свіжий ґрунт або спеціальні домішки, то підвищуватиметься швидкість компостування. Також важливо періодично перемішувати компост і слідкувати, щоб він не був перезволожений. Тому протягом літа компост 2-3 рази перелопачують.

Правильно приготований компост не буде мати неприємний запах. Він перетвориться на якісне природне добриво та порадує вас гарним урожаєм!

Мульчувати!

Мульчування – це покриття ґрунту захисним шаром із різноманітних матеріалів. Для виготовлення мульчі подрібнюють опале листя, дрібні гілки, залишки рослинності, суху траву. Мульчу можна використовувати для того, щоб захистити  рослини  від впливу температур – взимку від морозів, влітку від надмірного сонячного випромінювання. Також мульча допомагає збагатити корені рослин поживними речовинами,  зберігає вологу у ґрунті, зменшує імовірність появи бур’янів. Необхідно покривати  ґрунт шаром мульчі товщиною 5-15 сантиметрів. Важливо, щоб біля стебел залишався незаповнений невеликий проміжок для циркуляції повітря 

Як діяти, коли ви побачили, що хтось палить листя або траву?

  • Поясніть палію, в чому небезпека та незаконність таких дій. Штраф за спалювання листя становить від 3060  гривень.
  • Якщо це не допомагає, тоді зафіксуйте порушення за допомогою фото або відео як доказ.
  • Викликайте поліцію або зверніться до громадського інспектора з благоустрою вашої територіальної громади.
  • Представник поліції або громадський інспектор має скласти протокол про вчинення адміністративного порушення.

Що варто знати:

  • Протокол міститиме таку інформацію: дата, місце, суть порушення, хто склав протокол, свідки та пояснення палія, підписи.
  • Далі протокол надсилається до органу, який буде його розглядати. Це може бути виконавчий комітет місцевої ради або адміністративна комісія.
  • Справа про адміністративне правопорушення розглядається протягом 15 діб з дня одержання протоколу відповідним органом. За результатами розгляду справи про адмінпорушення виноситься постанова і надсилається протягом 3-х днів особі, щодо якої її винесено.

Згідно з чинним законодавством України, спалювання сухої трави та інших рослинних залишків, заборонено. За такі дії передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність.

Що загрожує паліям рослинності та її залишків?

По-перше, за такі дії загрожують штрафи (ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення):

1. За спалювання стерні, луків, пасовищ, рослинності чи її залишків та опалого листя на землях сільськогосподарського призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях у населених пунктах:

- від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів (3 060 – 6 120 грн) – для громадян;

- від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів (15 300 – 21 420 грн) – для посадових осіб.

2. За спалювання стерні, луків, пасовищ, рослинності чи її залишків та опалого листя на територіях і об’єктах природно-заповідного фонду:

- від 360 до 720 неоподатковуваних мінімумів (6 120 – 12 240 грн) – для громадян;

- від 1260 до 1800 неоподатковуваних мінімумів (21 420 – 30 600 грн) – для посадових осіб.

За спалювання трави є і кримінальна відповідальність передбачена ст. 245 Кримінального кодексу України.

Так, за знищення чи пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, уздовж залізниць, стерні, сухих трав, рослинності на землях сільськогосподарського призначення загрожує штраф від 5400 до 9000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (91 800153 000 грн) або обмеження волі на строк від 2 до 5 років, або позбавлення волі на той самий строк.

За такі ж дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин чи інші тяжкі наслідки, палія можуть відправити до в’язниці на строк від 5 до 10 років.

Долучаймося до акції та разом збережімо природу!

Детальніше ...

Жінка, що тримає тил: долучайся до програми «Дружина ветерана»

Додаток 3 до листа КСУ КШДУ 04 89.pdfБути поруч із людиною, яка повернулася з війни – особлива місія, що потребує важливих знань, навичок та підтримки

Запрошуємо дружин та партнерок ветеранів долучитися до безкоштовної онлайн-програми «Дружина ветерана» – це 18 тематичних лекцій від провідних фахівців з різних галузей.

Учасниці отримають знання щодо:

    • Психологічної підтримки
    • Медичних аспектів та роботи зі стресом
    • Юридичних питаньта державної системи підтримки
    • Основ підприємництва та економічної самостійності

Особливу увагу приділено важливій ролі жінки при поверненні ветерана додому. Найчастіше сааме дружини чи партнерки стають першими, хто підтримує, допомагає і просто знаходиться поруч.

Менш ніж за два місяці від старту – до програми приєдналися вже понад 3000 учасниць.

Лекції доступні для перегляду у будь-який зручний час

На проходження всієї програми надається два місяці з моменту реєстрації.

Після завершення курсу учасниці отримають електронний сертифікат.

Програма «Дружина ветерана» реалізується Громадською організацією «Київська школа державного управління імені Сергія Нижного» за сприяння Міністерства у справах ветеранів України, підтримки ТОВ «Енергетичне партнерство». Комунікаційна підтримка проєкту здійснюється Громадською організацією «Конгрес самоврядування України».

Детальніше ...
Офіційне інтернет-представництво Президента України
Офіційний портал Верховної Ради України
Офіційний портал органів виконавчої влади України
Верховний Суд України офіційний веб-сайт
Чернівецька районна військова адміністрація
Заставнівський опорний ЗЗСО І-ІІІ ст. - Головна сторінка
Заставнівський ЗЗСО І-ІІІ ступенів - Головна сторінка
Асоціація міст України - Головна сторінка
Гід з державних послуг
Заставнівська міська рада - YouTube
Ми у Фейсбуці - Заставнівська міська рада
Асоціація малих міст УКРАЇНИ
Чернівецька обласна військова адміністрація
Чернівецька обласна рада Офіційний сайт органу місцевого самоврядування
ГУ ПФУ в Чернівецькій області